ITčko rozumie aj mobilným zariadeniam. Zákazníkom spravujeme aj celé siete telefónov a tabletov, pospájaných do virtuálnych sietí pre priamy prístup do firmy a bezpečný prístup na internet.

Pozrite si 7 málo známych funkcií pre komfortnejšiu prácu s iPhonom. Väčšina funguje aj na iPadoch, niekedy však len v 4G verzii.

Séria fotografií pre dynamické scény

Nemusíte čakať na ten správny okamih pri dynamických scénach. Šport, ale aj pohyblivé objekty ako deti, odfotíte jednoduchšie podržaním spúšte fotoaparátu (softvérové tlačítko na displeji alebo fyzická klávesa + na zosilnenie zvuku).

Telefón vytvorí sériu obrázkov (burst mode), z ktorej si v aplikácii Fotky vyberiete tie správne – každá séria sa tvári ako samostatná fotka, pod ňou je však tlačítko vybrať, ktoré zobrazí pás so všetkými snímkami.

Všeobecne platí – čím novší iPhone, tým menší je čas medzi snímkami. Funkcia existuje od iOS7 a funguje aj na iPhone 4 (aj keď s asi polsekundovou odozvou medzi fotkami a teda rýchlosťou 0,5 FPS).

Často navštevované miesta

Všimli ste si ten malý trojuholník pri hodinkách? Niekedy je čierny, inokedy fialový a zobrazuje sa akoby náhodne.

Je indikátorom fungovania Lokalizačných služieb (Location Services) v telefóne a ak ho vidíte, pravdepodobne telefón zbiera aj údaje o miestach, ktoré často navštevujete. Tieto informácie môžu byť neškodné, slúžia na lepšie cielenie reklám a umožňujú aplikáciám a telefónu správať sa inteligentnejšie.

Svoju mapu miest uvidíte v Nastavenia – Súkromie – Lokalizačné služby – Systémové služby – Často navštevované miesta.

Funkciu môžete jednoducho vypnúť, prestanú vám však fungovať užitočné drobnosti – napríklad v hornej rolete Dnes je koncom pracovnej doby hlásenie, kedy máte vyraziť z práce aby ste sa vyhli najväčšej zápche.

Shake to undo

Pri najbližšom preklepe skúste telefón zatriasť a posledné slovo sa vymaže. Funguje rovnako pri úprave fotiek alebo preklepe v telefónnom čísle.

Funkcia sa dá vypnúť v Nastavenia – Všeobecné – Prístupnosť – Odvolať zatrasením.

Upozornenia na správy a hovory bleskom

iPhone dokáže v tichom aj hlasnom režime blikať bleskom pri prichádzajúcom hovore, sms správe, whatsappe aj iných. Blesk funguje na všetky notifikácie, vrátane aplikácií tretích strán.

Nájdete v Nastavenia – Všeobecné – Prístupnosť – a dole v časti Sluch prepínač Upozorňovať bleskom.

Numerická klávesnica pre dlhé heslo

Heslo v iPhone existuje ako jednoduché, štvormiestne číselné heslo, alebo ako dlhšie alfanumerické heslo.

Dlhé numerické heslo vyzerá nekomfortne keďže telefón ponúka numerickú klávesnicu len pri vytváraní jednoduchého hesla.

Nie je to však tak, plná QWERTZ klávesnica je síce jediná možnosť ako vytvoriť dlhé heslo, ak však bude obsahovať len čísla, klávesnica na odomknutie bude numerická. Skúste a určite nenechávajte telefón bez hesla. Myslite na všetky svoje fotky, správy, Facebook konto a mnoho iných súkromných informácií.

Zobrazenie presného času iMessage a SMS správ

Továrenská aplikácia Správy slúži na komunikáciu prostredníctvom iMessage a SMS správ. Časové razítko správ je však zobrazené len pri dlhšej odmlke. Skúste správy potiahnuť doľava a uvidíte čas prijatia alebo odoslania každej správy.

Wi-Fi Assist a obmedzenie drahých 3G dát

Wi-Fi Assist je funkcia slúžiaca na plynulé prepnutie na 3G dáta ak telefón posúdi prístup k internetu cez aktuálnu WiFi sieť ako nedostatočný.

Ako taká je síce táto funkcia vynikajúca, stačí však na slabšom internete sťahovať aktualizácie na notebooku a telefón to môže posúdiť ako zlý internet a prepnúť na 3G dáta.  YouTube síce pri zmene pripojenia na 3G prestane ísť v HD kvalite, za hodinku sa však dá preniesť slušný objem aj pri SD videách.