Windows 10 by mal byť schopný plnohodnotne bežať na rovnakom hardvéri ako Windows 7 a 8.1 ale z rôznych príčin to niekedy nefunguje, dokonca beží pomalšie ako pôvodný, starší Windows.

Pozrime sa dnes na slabú výdrž batérie a citeľne nižší výpočtový výkon notebooku po migrácii na Windows 10, úplne novej inštalácii Windows 10 a na nových strojoch, kde je 10ka predinštalovaná.

Windows 10 má po inštalácii továrensky zapnuté nové funkcie na zjednodušenie prechodu, jednou z nich je aj zobrazenie tipov pre Windows v lište oznámení na pravej strane obrazovky.

Ukázalo sa, že častou príčinou vysokého zaťaženia procesora (CPU Utilization) je práve táto funkcia, resp. notifikačný systém zodpovedný za zobrazovanie tipov. Trvale zaťažený procesor sa viditeľne prejaví slabou výdržou batérie, nižším výpočtovým výkonom počítača a trvale roztočeným ventilátorom na vysoké otáčky. Notebook je v spodnej časti na dotyk nepríjemne horúci.

Pre vypnutie tejto funkcie prejdite do menu Štart a kliknite Nastavenie (ikona ozubeného kolesa). Otvorí sa moderné Windows 10 administračné rozhranie, prejdite do časti Systém, potom Oznámenia a akcie a v pravej časti Oznámenia vypnite voľbu Zobraziť tipy pre Windows.

 

Po reštarte notebooku overte zaťaženie procesora v Správcovi úloh, správne sa má pohybovať v jednotkách percent a ventilátor na korektne nastavenom notebooku sa má točiť len na nízke otáčky, pri nenáročnej činnosti by sa nemal točiť vôbec.

Rovnaký postup platí pre stolové počítače. Problém s batériou tu síce nehrozí, hráči však zbadajú pokles výkonu okamžite.