Zostáva ešte polroka na bezplatnú inováciu vášho Windows 7 a Windows 8.1 na Windows 10. Prejsť na nový Windows zadarmo je možné len do 29.7.2016, teda do skončenia prvého roka predaja, v rámci propagačnej akcie Microsoftu.

Prinášame prehľad častých otázok zákazníkov ITčka.

Kto môže prejsť na Windows 10 zadarmo?

Inovácia je možná pre majiteľov legálnych licencií predchádzajúcich verzii Windows. Ide o verzie Win­dows 7 Star­ter, Ho­me Ba­sic, Ho­me Pre­mium, Win­dows 8.1 a Win­dows 7 Pro­fes­sio­nal, Ul­ti­ma­te, Win­dows 8.1 Pro. Prechod funguje aj pre špeciálne verzie Win­dows 8.1 with Bing, Pro Stu­dent a Pro WMC. Pôvodný Windows bude nahradený verziou Windows 10 Home alebo Pro podľa nasledovného kľúča:

Inovovaná verzia Windowsu Vydanie Windowsu 10

Poznámka: Ak máte v počítači vydanie N Windowsu, vyberte na vytvorenie inštalačného média ekvivalent vydania N Windowsu 10.

 • Windows 7 Starter
 • Windows 7 Home Basic
 • Windows 7 Home Premium
 • Windows 8/8.1
 • Windows 8.1 s Bingom
Windows 10 Home
 • Windows 7 Professional
 • Windows 7 Ultimate
 • Windows 8 Pro
 • Windows 8.1 Pro
 • Windows 8/8.1 Professional s aplikáciou Media Center
Windows 10 Pro
 • Windows 8/8.1 Chinese Language Edition
 • Windows 8 Chinese Language Edition s Bingom
Windows 10 Home Single Language

Spĺňajú podmienky všetky edície Windows 7 a 8.1?

Nie, podmienky nespĺňajú a teda z akcie sú vylúčené Enterprise verzie Windows 7 aj 8.1.

Windows 8 síce podporovaný nie je ale jednoduchou aktualizáciou na Windows 8.1 splní podmienky pre inováciu na Windows 10 zadarmo (nie však pri Enterprise edícii).

Dokedy je prechod na Windows 10 zadarmo?

Inovovať na Windows 10 zadarmo je možné pre zariadenia spĺňajúce podmienky vyššie do 29.7.2016. Akcia trvá rok od spustenia predaja Windows 10.

Čo sa stane po „bezplatnom roku“?

Z inovovanými inštaláciami Windows 10 sa nestane nič, budú normálne fungovať ďalej po neobmedzenú dobu, resp. do skončenia podpory Windows 10 v roku 2025. Inovácia zadarmo vám umožňuje získať plnohodnotnú licenciu Windows 10.

Inovácia po 29.7.2016 však už nebude zadarmo, jednou z podmienok akcie je práve časové ohraničenie nutnosti inovovať na jeden rok od spustenia predaja Windows 10.

Môžem inovovaný Windows 10 preinštalovať?

Áno. V procese inovácie sa nový Windows aktivuje „na hardvér“. Windows 10 na konkrétnom počítači bude aktivovaný aj po reinštalácii.

Licencia je teda viazaná na hardvér, konkrétne na základnú dosku (môžete vymeniť disk alebo grafickú kartu a Windows 10 zostane stále aktivovaný).

Dostanem licenčný kľúč?

Nie, nie je to potrebné. Aktivácia inovovaného Windows 10 viazaná na základnú dosku počítača, na ktorom inovácia prebehla.

Licenčný kľúč však inštalácia nového Windowsu stále má, môžete si ho zobraziť a odpísať voľne dostupnými nástrojmi na zobrazenie zabudnutých licenčných kľúčov, je to však zbytočné, na inom počítači kľúč nebude fungovať a na vašom je Windows 10 aktivovaný automaticky aj bez kľúča (viazané na základnú dosku).

Dostanem inštalačné médium?

Nie, Windows 10 sa inovuje z inštalačných súborov na disku inovovaného počítača (stiahnu sa automaticky).

Inštalačné médium (ISO – DVD alebo USB kľúč) si môžete vytvoriť použitím nástroja pre inováciu.

Ako získať „čistú“ inštaláciu Windows 10 zadarmo?

Aktivácia je viazaná na základnú dosku počítača, inovovaný Windows 10 teda môžete preinštalovať podľa potreby a bude aktivovaný.

Najjednoduchší spôsob ako získať „čistú“, neinovovanú inštaláciu Windows 10 zadarmo je

 1. Inovovať na Windows 10 zadarmo, v procese inovácie sa nový Windows aktivuje
 2. Formátovať disk (alebo aj nahradiť disk novším SSD)
 3. Nainštalovať Windows 10 z inštalačného média

Výsledkom je čistá, aktivovaná inštalácia Windows 10.

Nechcete sa tým zaoberať? ITčko to spraví za vás!